۷۸ طرح کشاورزی با هزینه‌کرد اعتباری معادل ۸۲۴ میلیارد ریال در استان کرمان افتتاح می‌شود

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام این خبر گفت: در هفته جهاد کشاورزی که از ۲۱ خردادماه شروع می‌شود ۷۸ طرح با ایجاد ۹۰۹ فرصت شغلی در شهرستان‌های استان افتتاح و به بهره‌برداری می‌رسند که این طرح‌ها در قالب بخش‌های دامپروری، آب و خاک، امور دام، کشاورزی، شیلات و صنایع تبدیلی و تکمیلی هستند.

عباس سعیدی افزود: از پروژه‌های مذکور ۴۲ طرح مربوط به طرح‌های آب و خاک با اعتبار کل بیش از ۶۳ میلیارد ریال، شش طرح صنایع تبدیلی و تکمیلی با اعتبار کل بیش از ۴۶ میلیارد ریال، ۱۵ طرح دامپروری با اعتبار کل بیش از ۹۹ میلیارد ریال، شش طرح شیلاتی با اعتبار کل بیش از دو میلیارد ریال و ۹ پروژه زیربنایی کشاورزی با اعتبار کل بیش از ۳۳ میلیارد ریال است.

وی خاطرنشان کرد: در راستای افزایش بهره‌وری و مصرف بهینه از منابع آب استان، با وجود شرایط خشکسالی در سال‌های اخیر و بر اساس طرح همیاران آب، این سازمان پیگیر تجهیز باغ‌ها و مزارع به سیستم‌های آبیاری تحت فشار و پوشش کانال‌های انتقال آب بوده تا در مصرف آب صرفه‌جویی کرده و راندمان بهره‌وری از آب را تا حد امکان افزایش دهد.

سعیدی ادامه داد: به این منظور ۲۳ طرح آبیاری تحت فشار در سطح یک‌هزار و ۶۲۹ هکتار، پنج باب استخر جهت ذخیره بیش از دوهزار مترمکعب آب، هفت طرح لوله‌گذاری به طول چهارهزار و ۵۵۰ متر، سه طرح کانال به طول یک‌هزار و ۸۰۰ متر، دو طرح مرمت قنات به طول یک‌هزار و ۱۰۰ متر و ۳۰۰ هکتار تسطیح اراضی، یک باکس بتنی اجرا شده و از طرح‌های قابل افتتاح در بخش آب و خاک در این هفته است.

وی تصریح کرد: ۱۵ طرح در بخش دامپروری شامل دو طرح پرورش گاو شیری، ۱۰ طرح مرغداری، یک طرح پرواربندی گوساله، یک طرح پرورش یک‌هزار قطعه‌ای شترمرغ و یک واحد پرورش اسب ۳۰ رأسی در مساحت سه‌هزار و ۷۵۰ مترمربع نیز به بهره‌برداری می‌رسد که با افتتاح این طرح‌ها ۶۱ نفر مشغول به کار می‌شوند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان یادآور شد: در راستای استفاده بهینه از منابع آبی استان، شش پروژه شیلاتی شامل یک طرح پرورش ماهیان سردآبی با ظرفیت تولید ۲۰ تن، چهار طرح پرورش ماهیان گرم‌آبی با ظرفیت تولید ۳۲ تن و یک طرح پرورش ماهیان خاویاری با ظرفیت تولید ۵۰ تن اجرا تا در کنار کار کشاورزی پرورش آبزیان نیز انجام تا این امرعلاوه بر غنی‌سازی آب آبیاری باعث افزایش درآمد کشاورزان شود که این طرح‌ها ۱۸ فرصت شغلی را ایجاد خواهد کرد.

سعیدی تأکید کرد: ۹ طرح کشاورزی شامل شش طرح احداث گلخانه با زیربنای ۵۴ هزار مترمربع جهت اشتغال ۸۹ نفر و تولید ۸۲۵ تن محصول سبزی و صیفی و ۹۵۰ هزار گل شاخه بریده در سال و دو طرح کشت خرمای پیارم به مساحت ۲۷ هکتار در هفته جهاد کشاورزی به بهره‌برداری می‌رسند.

وی با تأکید بر اینکه با وجود تولید انواع محصولات کشاورزی، وجود صنایع تبدیلی و تکمیلی از ضرورت‌های استان است، اظهار داشت: در بخش صنایع تبدیلی و تکمیلی تاکنون چند طرح شامل یک سردخانه در سطح یک‌هزار مترمربع با ظرفیت یک‌هزار و ۳۰۰ تن و اشتغال ۱۰ نفر و سه طرح بسته‌بندی با اشتغال به کار ۲۵ نفر افتتاح شده است، همچنین دو طرح تولید سوهان و تهیه غذای سرد نیز در این هفته به بهره‌برداری می‌رسد.

سعیدی در پایان گفت: همچنین در این بخش یک طرح تولید نئوپان از سرشاخه‌های خرما در شهرستان نرماشیر کلنگ‌زنی می‌شود./